معرفی المپیادهای آیریسک

المپیادهای آزمایشی آیریسک چه ویژگی‌هایی دارد که صدها دبیرستان برتر کشور مخاطب آن شده است؟

  • گسترش المپیاد

   ما اعتقاد داریم در المپیاد حرف‌های زیادی برای گفتن وجود دارد که هنوز به آن پرداخته نشده است؛ سعی‌مان بر این است که این حرف‌ها را برای شنیدن و خواندن آماده کنیم. المپیاد یک مسابقه ویژه‌ی دانش‌آموزان تهران یا شهرهای بزرگ نیست و دانش‌آموزان همه‌ی کشور نشان داده‌اند که در صورت داشتن اطلاعات کافی می‌توانند مدال‌هار رنگی را از دست شهرهای بزرگ بربایند. از این رو در راستای افزایش توانمندی عمومی و تخصصی دانش‌پژوهان تمام استان‌های کشور، المپیادهای آزمایشی آیریسک می‌کوشد حرف‌های نو را با ایده‌های جذاب به همراه دانش‌آموزان مرور کند و ایشان را با مسیر جدید مطالعات آشناتر نماید.

  • برنامه‌ریزی و سوالات آموزشی

   آزمون فقط چند سوال درهم و تایپ شده نیست! هدف آزمون‌های آزمایشی دیدن نکات جدید، آشنایی با نقاط قوت و رفع نقاط ضعف است. همچنین چینش سوالات هر آزمون باید به گونه‌ای باشد که علاوه بر پوشش حداکثری مطالب، نوسان مناسبی از سختی و سادگی را در طول آزمون با دانش‌آموز همراهی کند. ذهن نیاز به خلاقیت دارد و از این پرورش خلاقیت لذت خواهد برد. اینگونه است که برای سوالات هر دفترچه‌ی آزمون آیریسک هفته‌ها برنامه‌ریزی می‌شود و ده‌ها ساعت کار گروهی انجام می‌شود تا شاهد طراحی میدان رقابت ذهن‌ها بر روی کاغذ باشیم. همکاری مدال‌آوران، مدرسین المپیاد، اساتید دانشگاه و مولفین کتاب‌های مرجع المپیاد در کنار برنامه‌ریزی سرگروه‌ آزمون باعث ایجاد دفترچه‌هایی بی‌نظیر و باکیفیت شده است.

  • رقابت کامل و سالم

   خرسندیم که بیش از هفتاد درصد مدال‌آوران کشوری المپیاد در 6 سال گذشته در المپیادهای آیریسک شرکت کرده‌اند و همگی پیش از آزمون با هم رقابت داشته‌اند، اما هیچ‌گاه برای نفرات برتر این المپیادهای آزمایشی جایزه‌ای تعیین نکرده‌ایم. هدف این آزمون را شناسایی علمی و بررسی نقاط قوت و ضعف می‌دانیم و دلیلی بر ارایه‌ی جایزه وجود ندارد. اگرچه تا همین سال گذشته آزمون‌های آنلاین و کاغذی همزمان برگزار می‌شد و امکان همفکری با دوستان و کتاب‌ها در آزمون‌های آنلاین وجود داشتف اما در بیش از 150 المپیاد آزمایشی برگزار شده از سال 87 در هفت رشته‌ی مختلف، درصد هیچ دانش‌آموزی 100 نشد (حتی مدال‌های طلای المپیاد جهانی)! جالب اینکه پس از آزمون دانش‌آموزان با دیدن پاسخ‌ها بعضی سوالات اشتباه خود را بسیار ساده می‌دیدند، اما صداقت آن‌ها مانع شده بود که رقابت را ناسالم کنند.

  • نظم در برگزاری

   در اردیبهشت هر سال برنامه‌ی آموزش و آزمون‌های سراسری المپیاد آیریسک برای سال تحصیلی آینده اعلام می‌شود تا همه‌ی مدارس متقاضی بتوانند زمان‌بندی مناسبی داشته باشند. همواره دفترچه‌ی سوالات و پاسخنامه‌ها در بسته‌های مخصوص و در زمان مناسب به دست مسوولین برگزاری رسیده است و کارنامه‌ی دانش‌آموزان در زمان مقرر اعلام شده است. همچنین دفترچه‌های سوالات تقریبا از اشتباهات تایپی و طراحی مبری بوده‌اند. این نظم برگزاری که از اولین ابزارهای یک آزمون موفق است و حتی در آزمون‌های باشگاه دانش‌پژوهان جوان وجود ندارد، یکی از کلیدهای موفقیت المپیادهای آیریسک به حساب می‌آید. نظمی که باعث شده خیال مسوولین مدارس و مشاورین راحت باشد و آیریسک را همکار باتجربه‌ای در کنار خود احساس کنند.

  • سوالات با سختی متفاوت

   المپیاد مسابقه‌ی ذهن‌های فعال و دانش‌های تخصصی است. در چنین آزمونی همه‌ی سوالات ارزش یکسانی ندارند و باید دانش‌آموز بداند که سوالی که صحیح یا اشتباه پاسخ داده در چه جایگاهی قرار دارد. اینگونه است که می‌تواند بفهمد برای آزمون‌های آینده باید بر کدام مورد تاکید کند؛ مطالعات عمیق‌تر، دقت در جلسه، مرور محاسبات، زمان‌بندی یا دیگر موارد؟! در کارنامه‌های تفصیلی آیریسک، برای اولین بار در ایران درجه‌ی سختی هر سوال مشخص می‌شود تا دانش‌آموزان بدانند در مقابل کدام سوالات راحت باخته‌اند و از پس کدام سوالات سخت برآمده‌اند.

  • کارنامه‌ی آموزشی و مشاوره‌ای

   کارنامه‌‌ی المپیادهای  آیریسک برای هر فرد دارای چند بخش تشریحی مختلف است. اول اینکه داوطلب در زیرگروه‌های درسی آزمون نمره، رتبه، پاسخگویی به سوالات سخت و ساده و و تراز را به طور جداگانه و مجموع با در نظر گرفتن ضرایب مشاهده می‌کند. دوم در نمودارهایی وضعیت پیشرفت وی و مقایسه با نفرات برتر و جایگاه هر زیرگروه برای وی مشخص می‌شود. سوم، در جدولی بزرگ، وضعیت هر سوال، سرفصل و درجه‌ی سختی آن و درصد پاسخگویی کل شرکت‌کنندگان را می‌بیند. اگر پس از اعلام نتایج داوطلب دو ساعت وقت بگذارد و کارنامه را به طور کامل تحلیل کند، می‌تواند شخصا برنامه‌ی جزیی و حتی ساعتی مطالعه‌ی خود را تا آزمون بعد و مرحله‌ی اول المپیاد طراحی کند.

  • پاسخنامه‌ی کامل و آموزشی

   اینکه جواب هر سوال کدام گزینه است، کمترین انتظار از پاسخنامه‌ی یک المپیاد آزمایشی و آموزشی است. می‌دانیم که تا یک روز پس از آزمون زمان طلایی یادگیری آن است و اگر دانش‌آموز نکات سوالات را مرور کند، به خوبی آن را فرا خواهد گرفت. در پاسخ‌نامه‌های آیریسک علاوه بر یادآوری مطالب آموزشی هر سوال، ریزه‌کاری‌ها و نکات دقتی گزینه‌های غلط نیز بررسی شده است تا دانش‌پژوهان بتوانند  اشکالات خود را برطرف کنند و حتی سوالاتی که درست پاسخ داده‌اند را از دیدگاهی جدید بررسی کنند.

  • هم‌اندیشی پس از آزمون

   اینترنت یکی از ابزارهای آموزشی است، و خواه‌ناخواه وارد زندگی امروزی شده است. بسیاری از دانش‌آموزان نمی‌دانند چطور از آن بهترین استفاده را ببرند و این باعث نگرانی خانواده‌ها شده است. تالارهای گفتمان آیریسک [+] به عنوان بزرگ‌ترین جامعه‌ی المپیادی‌ها همواره پس از المپیادهای آزمایشی، مرحله‌ی اول و مرحله‌ی دوم محل هم‌اندیشی دانش‌پژوهان سراسر کشور است. هر دانش‌آموز حتی اگر به معلم المپیاد دسترسی نداشته باشد، در هر ساعت از شبانه‌روز با گفتگوی علمی و سازنده‌ای که در این تالارها انجام می‌دهد می‌تواند از خرد جمعی ده‌ها هزار نفر استفاده کند و سرعت پیشرفت خود را بالاتر ببرد. این امکان منحصر به فرد نیز فقط در المپیادهای آزمایشی آیریسک وجود دارد.